Gradeta https://gradeta.sk See what others don't Sat, 20 Apr 2024 18:17:30 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.13 https://gradeta.sk/wp-content/uploads/2020/02/favicon-gradeta-150x150.png Gradeta https://gradeta.sk 32 32 Hodnotiace faktory Yandexu https://gradeta.sk/blog/hodnotiace-faktory-yandexu https://gradeta.sk/blog/hodnotiace-faktory-yandexu#respond Wed, 01 Feb 2023 13:17:55 +0000 https://gradeta.sk/?p=4755 Pred pár dňami unikli hodnotiace faktory z Yandexu. Čo sa týka štruktúry vyhľadávača, ako funguje, čo je MatrixNet, apod., som najlepší článok videl od Michaela Kinga. Ja sa budem venovať len hodnotiacim faktorom.

Článok Hodnotiace faktory Yandexu sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Hodnotiace faktory Yandexu sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/hodnotiace-faktory-yandexu/feed 0
Ako kupovať spätné odkazy? https://gradeta.sk/blog/platene-odkazy-a-google https://gradeta.sk/blog/platene-odkazy-a-google#comments Tue, 01 Dec 2020 16:46:50 +0000 http://blog.seochat.sk/2007-09-09/platene-odkazy-a-google/ Kupovanie spätných odkazov je jedna z možností linkbuildingu, ktorá sa veľmi často využíva v konkurenčných oblastiach SEO. Ide o najľahší, najrýchlejší, ale aj najrizikovejší spôsob, ako získať spätné odkazy. Na čo si dávať pozor?

Článok Ako kupovať spätné odkazy? sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Ako kupovať spätné odkazy? sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/platene-odkazy-a-google/feed 6
Aby vám pri SEO bolo rozumieť https://gradeta.sk/blog/aby-vam-pri-seo-bolo-rozumiet https://gradeta.sk/blog/aby-vam-pri-seo-bolo-rozumiet#comments Tue, 13 Oct 2020 07:07:04 +0000 https://gradeta.sk/?p=3055 Používate výrazy ako pejdža, sajta? Zdá sa vám, že URL, odkaz, stránka a stránky vyjadrujú to isté? Myslíte si, že výraz "mapa stránok" je jednoznačný? Neviete, aký je rozdiel medzi externým a spätným odkazom? Tak tento článok je pre vás.

Článok Aby vám pri SEO bolo rozumieť sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Aby vám pri SEO bolo rozumieť sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/aby-vam-pri-seo-bolo-rozumiet/feed 2
Home office: tipy ako pracovať z domu z 13-ročnej praxe https://gradeta.sk/blog/home-office-tipy https://gradeta.sk/blog/home-office-tipy#comments Mon, 04 May 2020 09:12:44 +0000 https://gradeta.sk/?p=1959 Práca z domu alebo home office je pre mnohých vysnívaná kancelária, ktorú si ale často idealizujú. Ako môžete byť produktívny aj z domáceho prostredia vám poradí človek, ktorý pracuje z domu už 13 rokov, Tibor Peták.

Článok Home office: tipy ako pracovať z domu z 13-ročnej praxe sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Home office: tipy ako pracovať z domu z 13-ročnej praxe sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/home-office-tipy/feed 3
Ako pomáhať a pritom vyriešiť problém s 5-minútovými otázkami https://gradeta.sk/blog/5-minutove-otazky https://gradeta.sk/blog/5-minutove-otazky#comments Sun, 06 Sep 2015 08:50:35 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=1279 Či ako súkromná osoba pomáhate nejakej charite, ponechám na vaše svedomie. Rád by som vám ale ukázal, ako môžete pomáhať ako poradenská firma/konzultant a ešte vám to vyrieši jeden problém. Možno vám to ešte nenapadlo… Ak pracujete v poradenstve (ale aplikovateľné aj v iných službách), často riešite problém 5-minútových otázok. Zákazník si objedná veľkú analýzu,

Článok Ako pomáhať a pritom vyriešiť problém s 5-minútovými otázkami sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Či ako súkromná osoba pomáhate nejakej charite, ponechám na vaše svedomie. Rád by som vám ale ukázal, ako môžete pomáhať ako poradenská firma/konzultant a ešte vám to vyrieši jeden problém. Možno vám to ešte nenapadlo…

Ak pracujete v poradenstve (ale aplikovateľné aj v iných službách), často riešite problém 5-minútových otázok. Zákazník si objedná veľkú analýzu, má k nej pol-ročný support a po 9 mesiacoch sa ozve s otázkou, ktorej zodpovedanie vám zaberie 5 minút. Máte na výber:

  • Na email nebudete reagovať. Možno tak stratíte zákazníka do budúcnosti.
  • Na email odpoviete v štýle, že každá začatá hodina konzultácií stojí XY€. Klient si povie, že ste nenásytná sviňa a možno tak stratíte zákazníka do budúcnosti.
  • Na email odpoviete a vyfakturujete dvanástinu hodinovej sadzby (5 minút). Je to fér. Problém je, že čas fakturácie vás vyjde na viac ako vyfakturovaná čiastka.
  • Na email odpoviete zadarmo. V tom prípade klienta opýtanie nič nestálo a rád sa opýta 5-minútovú otázku znova, aj keď by na to napr. googlením mohol prísť sám.
  • ALEBO! Na email odpoviete a pošlete odkaz s výzvou na darcovstvo pre charitatívnu organizáciu podľa vlastného výberu.

Výsledkom je win-win-win situácia:

  • Dávate najavo, na čom vám záleží. Branding.
  • Klient niečo za otázku “zaplatí”.
  • A hlavne, pomohli ste dobrej veci!

Reakcie zákazníkov sú skvelé. Ak sa niektorý z nich na túto milú výzvu neozve, nabudúce už viem, čo s jeho otázkou.

PS: Ja väčšinou odporúčam Magna – deti v núdzi. Môžete si ale vybrať aj iné zbierky.

Článok Ako pomáhať a pritom vyriešiť problém s 5-minútovými otázkami sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/5-minutove-otazky/feed 1
Satelitný internet od Tooway https://gradeta.sk/blog/satelitny-internet-od-tooway https://gradeta.sk/blog/satelitny-internet-od-tooway#comments Fri, 23 Aug 2013 12:24:33 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=1251 Bývam síce pri Bratislave, ale v lese, 3G signál na pozemku nechytám, na internet sa preto pripájam cez satelit. Kolegovia sa ma pýtajú, aké mám s ním skúsenosti, či som spokojný a tak. Satelitný internet používam jeden rok. Som SAT laik, tak ma kľudne poopravte, ak napíšem niečo nepresne.

Článok Satelitný internet od Tooway sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Satelitný internet od Tooway sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/satelitny-internet-od-tooway/feed 1
Subdomény alebo adresáre https://gradeta.sk/blog/subdomeny-alebo-adresare https://gradeta.sk/blog/subdomeny-alebo-adresare#comments Thu, 21 Jun 2012 15:52:08 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=1203 Ide o výber napr. medzi tým, či umiestnime blog do adresára (www.seochat.sk/blog/) alebo na zvláštnej subdoméne (blog.seochat.sk). Ak by ste v živote nepočuli o SEO, verím, že by ste subdomény a adresáre používali správne. Zmätok pramení hlavne z histórie.

Článok Subdomény alebo adresáre sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Článok Subdomény alebo adresáre sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/subdomeny-alebo-adresare/feed 9
Ako zistím, či Google tie URL kanonizoval? https://gradeta.sk/blog/ako-zistim-ci-google-tie-url-kanonizoval https://gradeta.sk/blog/ako-zistim-ci-google-tie-url-kanonizoval#comments Wed, 28 Mar 2012 23:10:57 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=1110 Máme dve URL adresy s totožným obsahom, alebo sa líšia len v drobnostiach a cielia na vlas rovnaké kľúčové slová. Vieme, že Google sa takéto URL adresy snaží kanonizovať, tzn. zlúčiť do jednej skupiny, potom vybrať jedného reprezentanta, ktorému prisúdi sumu odkazovej šťavy za všetky URL v skupine (nie je to úplne suma, ale teraz

Článok Ako zistím, či Google tie URL kanonizoval? sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Máme dve URL adresy s totožným obsahom, alebo sa líšia len v drobnostiach a cielia na vlas rovnaké kľúčové slová. Vieme, že Google sa takéto URL adresy snaží kanonizovať, tzn. zlúčiť do jednej skupiny, potom vybrať jedného reprezentanta, ktorému prisúdi sumu odkazovej šťavy za všetky URL v skupine (nie je to úplne suma, ale teraz detail) a len toho reprezentanta bude vo výsledkoch ukazovať.

Ako zistiť, či Google rôzne URL adresy s rovnakým obsahom zlúčil? A ktorá URL je reprezentantom? Pomocou Google cache:

  1. Zoberte dve stránky, ktoré majú rovnaký alebo veľmi podobný obsah, ktorých kanonizácia vás zaujíma. Ja som si zobral:
    • http://www.orange.sk/web/internet/internet-v-mobile/o-sluzbe.html
    • http://www.orange.sk/web/internet/internet-v-mobile/o-sluzbe2.html
  2. Zobrazte cache oboch stránok zadaním nasledovných príkazov do Googlu:
    • cache:http://www.orange.sk/web/internet/internet-v-mobile/o-sluzbe.html
    • cache:http://www.orange.sk/web/internet/internet-v-mobile/o-sluzbe2.html
  3. Sledujte URL, ktorú Google zobrazí hneď hore za slovami: „Toto je vyrovnávacia pamäť Google pre …“. Súhlasí s tou, čo ste zadali?

V mojom prípade sa pri prvej cache pre o-sluzbe.html zobrazované URL zhoduje, avšak v druhom prípade sa pri zadaní cache o-sluzbe2.html zobrazí znovu cache pre o-sluzbe.html.

Google cache duplicitnej URL

Tzn. Google pochopil, že tie stránky sú duplicitné a ako reprezentanta označil URL o-sluzbe.html. Logicky, neunúva sa robiť cache pre stránky, ktoré boli vyhodnotené ako duplicitné.

Na čo mi to je?

  1. Ak odhalíte duplicitné stránky a správca webu vám povie, že:
    • Zlúčenie stránok, konsolidácia obsahu a presmerovanie 301 redirectom neprichádza do úvahy kvôli marketingu, vnútrofiremným predstavám, apod.
    • Kvôli technickej náročnosti/nákladnosti sa nedá použiť ani canonical tag (nesmejte sa, stáva sa to!).

    budete vedieť, že Google to už do veľkej miery vybavil za vás.

  2. Ako iste viete, Google môže vaše odporúčanie v canonical tagu odignorovať. Týmto spôsobom si môžete jeho funkčnosť odskúšať.
  3. Ak sa chystáte riešiť duplicitu dvoch stránok a je vám jedno, ktorú URL bude Google ukazovať vo výsledkoch hľadania. V tom prípade je vhodné zistiť, ktorú Google považuje za reprezentanta už teraz a 301 redirect alebo canonical použiť podľa toho.
  4. Podobne ako pri predošlom bode, v prípade získavania spätných odkazov.

Článok Ako zistím, či Google tie URL kanonizoval? sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/ako-zistim-ci-google-tie-url-kanonizoval/feed 3
Very long tail s pomocou používateľov https://gradeta.sk/blog/very-long-tail-s-pomocou-pouzivatelov https://gradeta.sk/blog/very-long-tail-s-pomocou-pouzivatelov#comments Sun, 25 Mar 2012 09:00:27 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=1059 Rozbor kľúčových slov patrí k najdôležitejším častiam SEO. Treba si však uvedomiť, že aj pri vyčerpaní všetkých dostupných nástrojov a techník rozboru kľúčových slov nie je možné nájsť všetky hľadané výrazy, ktoré sú relevantné vašim stránkam. Čo si budeme klamať, ani vyštudovaného sociológa nenapadne, že by niekto hľadal odpoveď na otázku či: „môžem otehotnieť od psa“ (91

Článok Very long tail s pomocou používateľov sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Rozbor kľúčových slov patrí k najdôležitejším častiam SEO. Treba si však uvedomiť, že aj pri vyčerpaní všetkých dostupných nástrojov a techník rozboru kľúčových slov nie je možné nájsť všetky hľadané výrazy, ktoré sú relevantné vašim stránkam.

Čo si budeme klamať, ani vyštudovaného sociológa nenapadne, že by niekto hľadal odpoveď na otázku či: „môžem otehotnieť od psa“ (91 hľadaní za mesiac v presnej zhode). Áno, ľudia sú kreatívni, často rozmýšľajú úplne inak, akoby ste čakali. Je však dôležité využiť to vo svoj prospech. Ak už máte vytvorenú istú bázu používateľov, zapojte ich do tvorby obsahu na stránke.

Obsah tvorený používateľmi (UGC – user generated content) pri určitých typoch webov zabezpečuje veľkú väčšinu návštevnosti. Jedná sa predovšetkým o rôzne diskusné fóra a podobné komunitné weby. UGC však môže byť veľmi užitočné aj pri firemných weboch a eshopoch.

Diskusné fórum

Diskusné fórum môžete s miernymi variáciami použiť skoro pre akýkoľvek web. Pre eshop, ale aj pre web s ponukou SEO služieb. Naše SEO fórum ročne privedie desaťtisíce nových návštev. Načo netreba zabudnúť, aby bol efekt čo najlepší?

  • Každá kategória a každá téma by mala mať samostatnú podstránku.
  • Title by sa mal zhodovať s názvom kategórie/témy a nemal by byť na všetkých stránkach fóra rovnaký.
  • Fórum by malo byť viditeľné všetkým, nie len registrovaným. V opačnom prípade bude indexácia Googlom značne obmedzená.
  • Motivujte k väčšej aktivite (nie sú nevyhnutné hneď súťaže, určite poteší aj ocenenie typu karma, hviezdičky, zvýraznenia aktívnych a skúsených používateľov).
  • Nemyslite iba na SEO efekt. Fórum je dôležitou súčasťou budovania firemnej identity. Ukážte aktívny prístup k potenciálnym zákazníkom a predovšetkým vysokú mieru odbornosti.

Navyše pre mnohé typy produktov už samotné slová ako diskusia alebo fórum sú v kombinácii s produktom hľadané. Napr.: diskusia o autách, diskusia o chudnutí, diskusia o tipovaní, atď.

Články od používateľov

Jasné, nie každý má web ako blog.sme.sk, že vytvorí priestor a každodenne mu tam desiatky ľudí vložia originálny a pútavý obsah. Ale dá sa to aj v menšom.

Stránky receptov, návodov, apod. fungujú na princípe, že z väčšej časti tvoria obsah používatelia. Koniec koncov aj blog SEOchat ponúkol priestor externým autorom:

Autor

Článok

Počet návštev

Martin Botťánek

Typológia kľúčových slov v SEM

244

Martin Vasko

O písaní textov pre web

353

Juraj Sasko

Oplatí sa registrovať do internetových katalógov?

1119

Juraj Sasko

Zoznam internetových katalógov

7202

Vidíte, naozaj to funguje. 7202 návštev za posledný rok a jeden z najnavštevovanejších článkov na SEOchate vďaka externému autorovi. Aká bola cena? Jeden jediný odkaz na Jurajov web.

Samozrejme, musíte za vytvorenie obsahu ponúknuť protihodnotu. Ideálne by malo byť protihodnotou samotné zviditeľnenie sa, ale môže to byť aj ten spätný odkaz, zľava v eshope, či priamo peniaze.

Komentáre a recenzie

Na jednej strane treba oceniť, že slovenskí politici konečne objavili sociálne siete, na druhej strane treba povedať aj to, že k nim  majú stále svojský prístup. Na kritiku reaguje väčšina (česť výnimkám) veľmi jednoducho – kritika aj s jeho komentármi zmažú. Toto ale nie je správny prístup a dá sa to robiť aj inak. Komentáre a diskusie prinášajú logicky protichodné názory, ale prinášajú aj ďalší obsah a s ním ďalšie kľúčové slová.

  • Umožnite komentáre nie len k článkom na blogu, ale aj k produktom. To sa týka predovšetkým eshopov, ale v podstate akýchkoľvek webov predávajúcich produkty a služby.
  • Aktivite kľudne pomôžte motiváciou – súťaže, akcie, zľavy. Napr. 10% zľava na ďalší nákup, ak používateľ napíše recenziu produktu, ktorý si objednal u vás v eshope. Môžete si tak do značnej miery vyriešiť jeden z najväčších problémov väčšiny internetových obchodov – duplicitné popisy produktov.
  • Nezabúdajte aj na druhú stranu mince. Komentáre nemusia byť vždy iba kladné a tak je nevyhnutné ich moderovať (moderovať, nie vymazávať). Na negatívne komentáre treba primerane reagovať, ukázať odbornosť a znalosť produktu.
  • Ak sa negatívne komentáre dostanú do jasnej prevahy, tak riešením nie je zrušenie komentovania, ale skôr je čas sa zamyslieť nad kvalitou ponúkaných služieb/produktov.

Podobne ako pri diskusiách, aj recenzie sú priamo vyhľadávané v kombinácii s určitými produktami. Slová ako recenzia alebo recenzie majú vo voľnej zhode státisíce hľadaní, z čoho vyplýva, že ľudia hľadajú recenzie pri rôznych druhov tovaru.

Záver

Toto sú tri základné spôsoby, ako zapojiť návštevníkov do tvorby obsahu. Veľmi dôležitú funkciu pri UGC môžu plniť aj sociálne siete. Pomocou správnej komunikácie na Facebooku alebo Twitteri dokážete používateľov efektívne motivovať k tvoreniu obsahu. Ako? To si povieme v niektorom z ďalších článkov.

UGC teda zabezpečí, že váš long tail využijete v maximálnej možnej miere. Využívate UGC v tejto alebo inej forme?

Článok Very long tail s pomocou používateľov sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/very-long-tail-s-pomocou-pouzivatelov/feed 7
Portál daňovej správy a eTax https://gradeta.sk/blog/portal-danovej-spravy-a-etax https://gradeta.sk/blog/portal-danovej-spravy-a-etax#comments Fri, 04 Nov 2011 11:49:32 +0000 http://blog.seochat.sk/?p=936 Na TA3 sa objavila reportáž o tom, že portál daňovej správy jeden deň nefungoval. Každý, kto aspoň raz podával daňové priznanie alebo súhrnný výkaz cez tento portál, vie, že toto zďaleka nie je jeho najväčší problém. Toto je rozpísaný, ale neuverejnený článok spred niečo vyše roka. Humbuk okolo zákona aj o prístupnosti webov štátnej správy

Článok Portál daňovej správy a eTax sa uverejnil na Gradeta.

]]>
Na TA3 sa objavila reportáž o tom, že portál daňovej správy jeden deň nefungoval. Každý, kto aspoň raz podával daňové priznanie alebo súhrnný výkaz cez tento portál, vie, že toto zďaleka nie je jeho najväčší problém.

Toto je rozpísaný, ale neuverejnený článok spred niečo vyše roka. Humbuk okolo zákona aj o prístupnosti webov štátnej správy tu pred časom bol. Stíchol asi po tom, čo kontrola ministerstva financií usúdila, že weby štátnej správy sú časom stále prístupnejšie. (Vsuvka: Výber testovaných webov nebol v každom meraní rovnaký. Ak si všimnete, napr. v prvom a druhom kvartáli roku 2009 portál DRSR.sk bol medzi testovanými, v poslednom testovaní s najlepšími výsledkami už nebol.)

V prvom testovaní roku 2009 (v druhom veľmi podobne) DRSR.sk skončilo nasledovne:

  • 127. zo všetkých 150 testovaných webových sídiel
  • 58. zo 66 testovaných webov štátnej správy

Neide však o ledajaký štátny web na chvoste rebríčka. Narozdiel od iných, DRSR.sk neslúži len na informovanie, pomocou neho sa posielajú daňové priznania, či súhrnné výkazy. Ľudia sa v ňom nevyznajú a eTax používať nevedia – na rôznych fórach to je jasne vidno (viď podnadpis o frustrovaných daňovníkoch). Sú z toho frustrovaní a mnohokrát dostávajú pokuty za to, že nevedia web obsluhovať. Akým právom ale úrad pokutuje ľudí, keď ten web vyzerá ako vyzerá?

Úradníčka daňového riaditeľstva mi namietala, že zákon hovorí, že je potrebné výkaz/priznanie podať, vraj nehovorí o tom, aký ten web má byť. Ono to je pravda len zčasti… iný zákon č. 570 z 1. decembra 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 275/2006 Z. z. (PDF, 60 kB) o informačných systémoch verejnej správy a konkrétne Výnos č. 312/2010 (PDF, 648 kB) Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. júna 2010 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy, hovorí, že by za neprístupnosť webu mali dostať pokutu vo výške 2000 až 25000 eur. Pokuta je smiešna, ale morálna satisfakcia a hlavne tlak na vylepšenie by tu bol.

A to sme ešte nespomenuli použiteľnosť (akúsi “nadstavbu” prístupnosti) – jedna vec je totiž, že sa k obsahu webu nezávisle na svojom prehliadači/systéme/handicapu viem dostať, druhá, aby som sa k tomu obsahu dostal čo najjednoduchšie.

Prístupnosť a použiteľnosť webu DRSR.sk

1. Začnime tým, že odkazy nemajú žiadnu logiku – nie sú ani podčiarknuté, ani jednoznačne odlíšené farbou, niektoré sa po prejdení myšou podčiarknu, iné nie.

Len z úvodnej stránky:

  • Hore naľavo sú odkazy Titulná stránka / Mapa stránok / English sú odkazy, napravo úplne rovnako vyzerajúci text Neprihlásený používateľ odkazom nie je.Obrázok odkazov v hlavičke
  • V ľavom bočnom paneli je dátum zvýraznené červenou farbou. Nižšie v rovnakom panely nájdete rovnakou farbou zvýraznené slová Bratislava, Trnava, atď., ale tie sú už odkazmi.Obrázok odkazov v ľavom menu
  • V pravom bočnom panely sú odkazy zvýraznené úplne inak ako v ľavom.Porovnanie odkazov v ľavom a pravom menu
  • V hlavnom obsahu si z nás potom správcovia webu robia dobrý deň:
    • Text rovnakej farby raz odkazom je, raz nie (slovo TU je odkaz, ostatné zvýraznené slová nie sú).Obrázok odkazu s rovnakou farbou/zvýraznením ako text.
    • Nečakaný odkaz rovnakej farby ako obyčajný text nad ním.Obrázok nečakaného odkazu
    • Hľadáte odkaz, ale žiadny tam nie je.Obrázok, kde nie je žiadny odkaz
    • Navyše odkazy na PDF súbory by mali byť odlíšené od iných odkazov. Ideálne by pri týchto odkazoch mala byť aj informácia o veľkosti odkazovaného súbora. Na obrázku je PDF odkaz červenou farbou, sivou je klasický odkaz na html stránku.Obrázok s PDF odkazom

2. Ak sa chcete posúvať hore-dole po stránke, zvyknite si na prácu s dvomi posuvníkmi, hlavný obsah úvodnej stránky je totiž vložený do rámu.

3. Uvedená skutočnosť z bodu 2, spolu s ďalším problémom nevyplňovania title-ov pre každú stránku zvlášť, spôsobuje aj také neduhy, aké ukazuje Google hľadanie bankové účty DRSR (čo je mimochodom dosť hľadaná informácia). Ľudia sa týmto hľadaním dostávajú na stránku bez akejkoľvek navigácie a kontextu. Človek ale hľadá inú stránku.

4. Na stránke tlačív sa s vypnutým Javascriptom k jednotlivým tlačivám nedostanete. Odkazy sa totiž skrývajú neprístupne.

Neprístupný Javascript

5. Časti webu nefungujú, akoby človek očakával. Funcionalita na zväčšenie časti z bočného panela je zbytočná a mätúca. Po zväčšení sa používateľ snaží vrátiť k pôvodnému zobrazeniu odkazom v hornej navigácii Titulná stránka, odkaz ho však nedostane späť. Na druhý pokus použije znak pre minimalizáciu vpravo hore, ale ani to nie je to pravé orechové, lebo stránka sa síce zobrazí späť, ale časť bočného panela, ktorú sme pred tým zväčšili, teraz zostane skrytá. Až na tretí pokus používateľovi možno dôjde, že ten znak kľúča Znak kľúča na pre zavedenie pôvodného stavu, ktorý inak štandardne zobrazuje niečo súvisiace s bezpečnosťou, je to, čo potreboval, aby sa vrátil do pôvodného stavu stránky.

Odkaz na zväčšovanie časti bočného panela

6. Obrázok v hlavičke stránok (vľavo hore) obsahuje textovú informáciu Portál daňovej správy, ale ak niekto surfuje bez zapnutých obrázkov, dozvie sa, že obrázok vraj hovorí Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky. Poviete si, že nepresnosť… Tak obrázok vľavo dole hovorí dip_mapa_01, malo tam byť: Mapa Slovenska. A takýchto nepresností je tam viac.

Obrázok nesprávneho altu

7. Prečo je v ľavom menu hore dátum a informácia o tom, kto má dnes meniny, to netuším. Ale dôležité informácie ako bankové účty alebo tlačivá daňového úradu sú nižšie v pravom panely, kde sa používatelia pozerajú až na záver hľadania alebo vôbec.

8. Prečo nie je telefónne číslo vycapené na viditeľnom mieste každej stránky? Ono by to možno nebolo tak potrebné, keby bol web použiteľnejší.

9. Raz som bol svedkom toho, ako sa účtovníčka snažila nadiktovať takúto URL svojej kolegyni cez telefón: http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy9wFJgjiO-pEYYkCOhwlc3MNU39cjPzdVP0jfWz9AvyA3NKLc0VERAERCEQM!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSSFI! Bolo to preto, že nevedela kolegyni vysvetliť, ako sa k tej stránke preklikať. Samozrejme, vzdala to ešte než prišla k tej nechutnej časti.

10. Kontakt na webmastera v pätičke stránok je, ale na výzvy nereaguje. Ako som potom z čítania rôznych fór zistil, nereaguje na mnohých, resp. nenašiel som správu o tom, že by na niekoho zareagoval.

eTax

eTax je časť portálu Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky, prostredníctvom ktorého daňová správa poskytuje autorizované elektronické služby daňovým subjektom. eTax bol budovaný v zmysle programu eEurope+ v spolupráci s Dánskym ministerstvom daní – Centrálnou colnou a daňovou správou. Viac sa dočítate, ak dáte hľadať slovo “eTax” v Googli a dostanete sa na dosť divnú stránku, vďaka už spomínaným frame-om (rámom).

S tým eTaxom to ale nie je úplne jednoduché… Aby ste mohli používať Autorizované elektronické služby (AES), musíte splniť X bodov (citujem a komentujem):

  1. Hardvérové vybavenie – Odporúčané hardvérové vybavenie je totožné s požiadavkami pre využívanie operačného systému Windows XP a vyšším, ktoré odporúčame považovať za zámerne minimalizované.

    Chvíľu mi trvalo, kým som prišiel na to, na čo sa vzťahuje výraz zámerne minimalizované a čo sa tým vlastne myslí.

  2. Operačný systém – Odporúčaný je operačný systém Windows XP SP3, Windows 2008 Server, Windows Vista a Windows 7

    Prečo ma nútia používať konkrétny druh operačného systému?

  3. Webový prehliadač – Vzhľadom na využívanie aplikácie D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu (resp. na označenie dokumentu elektronickou značkou podateľne portálu eTax DR SR), ktorá je ActiveX komponentom, vyžaduje sa pre využitie Autorizovaných elektronických služieb webový prehliadač MS Internet Explorer vo verzii 6.0 a vyššie (32 bit) s aplikovanými opravnými záplatami a bezpečnostnými aktualizáciami. Odporúčané nastavenia webového prehliadača MS Internete Explorer pre účely korektnej tlače dokumentov sú uvedené v Používateľskej príručke pre Autorizované elektronické služby.

    Prikázaný prehliadač s prikázanými nastaveniami? To je úplne proti pravidlám prístupnosti.

  4. XML Parser – Pre korektnú prácu s webovými formulármi daňových priznaní odporúčame inštaláciu MS XML Parser (msxml4.0) od spoločnosti Microsoft Corp, ktorý je možné stiahnuť z oficiálnej internetovej stránky tejto spoločnosti (XML Parser)

    1. aplikácia, ktorú si musíte nainštalovať do plusu.

  5. Sieťové pripojenie – Minimálne požadované pripojenie do internetu je cez dial-up s rýchlosťou min. 64kb/s. V prípade, ak je sieťové pripojenie filtrované cez firewall, musia byť povolené porty 80 – http a 443 – https.

    Budiž no.

  6. D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 – Pre využívanie autorizovanej služby elektronického doručovania písomnosti sa používa bezplatne poskytovaná aplikácia D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0 . Systémové požiadavky aplikácie (okrem tých, ktoré sú totožné s požiadavkami pre využívanie AES) sú platforma .NET framework (verzia 2.0)

    2. aplikácia do plusu

    a v prípade použitia aplikácie na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu certifikované SSCD zariadenie (napr. čipová karta, USB token). – Inštalačný súbor aplikácie D.Signer/XAdES verzia 1.1.0.0.

    3. aplikácia so plusu

  7. Upozornenie: v prípade preinštalovania podpisového komponentu je potrebné najskôr odinštalovať všetky súčasti pôvodne využívanej aplikácie D.Signer/XAdES v1.0.0.0!

    Aj toto sa na fórach spomínalo ako problém.

  8. Pre splnenie legislatívnej povinnosti podať súhrnný výkaz k DPH elektronickými prostriedkami je autorizovaným používateľom Portálu daňovej správy SR k dispozícii aj eDANE – aplikácia DR SR pre podávanie daňových dokumentov, ktorá nie je závislá na aktuálnom prevádzkovom stave portálu.

    Ako som nakoniec vyzistil, väčšina ľudí to nakoniec rieši aplikáciou eDane.

Ak sa vám toto všetko podarí, čaká vás vypĺňanie online formulárov, ktoré vám hádžu polená pod nohy – nepotrebné položky vo formulároch, duplicitné vypĺňanie položiek vo formulári, zlý popis tlačítok na odoslanie formulárov (často neviete, ktorým tlačítkom sa pokračuje ďalej, ktoré formulár odosiela, apod.), nemožnosť vytlačenia formulárov, atď.

Frustrovaných daňovníkov je mnoho

Vyberám naozaj len pár výsledkov z hľadania na fóre Porada.sk:

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-1015.html:

Som naozaj rozcarovana rozculena a neviem co vsetko este pri prezerani si stranky ddan. riaditelstva. Naozaj neuveritelne ze pri takych zlozitych pravidlach sa takto nezodpovedne stavaju k informaciam na stranke DRSR. Nenasla som tam tlaciva, nefunguje vyhladanie noveho IC DPH podla stareho a este par funkcii som vyskusala nic poriadne nefunguje.

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-132187.html:

Dobrý večer! potrebovala by som pomoc, neviem odoslať výkaz na portál drsr.

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-178627.html:

…ja som už podala súhrnný výkaz, len som nevedela nájsť kde sú tie krycie listy…

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-108361.html:

Ide vám vyplniť kolonka “vypracoval” na strane 8 DP?

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-137794.html:

Kde to mam podat na tej stranke Drsr.sk? Mam tam uz konto vsetko, len neviem kde.

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-150656.html:

…kompetentní z Portálu DRSR ani 29 dní, pred skončením platnosti certifikátu podpisovača, ešte neoznámili svojim klientom, že sa takáto vec deje…

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-132188.html:

Chcem poprosiť niekoho,kto už podal súhrnný výkaz elektronicky ak môže aby napísal podrobný postup ako na to išiel na stránke drsr.Je nás tu viac,ktorým sa podarilo certifikáty stiahnuť,ale nevieme kde vyplniť ten výkaz.

https://www.porada.sk/archive/index.php/t-138151.html:

Ahojte, takže dovolím si dať vám sem môj návod na elektronické podanie daňového priznania/hlásenia ak máte priradený autorizačný kľúč – to znamená, že vám daňový úrad dal zariadenie typu USB kľúč. Postup je takýto:…

A mohol by som pokračovať dlho.

Výsledok ankety – Ako ste sa s eTaxom popasovali vy?

Výsledok ankety eTax - Daňová správa

Článok Portál daňovej správy a eTax sa uverejnil na Gradeta.

]]>
https://gradeta.sk/blog/portal-danovej-spravy-a-etax/feed 6